Tomáš Baťa

  • Obor: obuvnictví
  • Firmy: Baťa
  • Rodina: 1 dítě
  • Narozen: 1876, Zlín
  • Úmrtí: 1932, Otrokovice
  • Přelom v kariéře: 1894

Osobní životopis:

Tomáš Baťa je osobnost, kterou se chlubíme už dlouhé roky. Všichni si však představí obrovskou obuvnickou firmu, která se s jeho jménem spojuje, ostatně nikdo nemá ani zdání o tom, jaké bylo jeho dětství. Tomáš Baťa pocházel z rodiny, která se zabývala ševcovstvím. V brzkém věku mu umřela maminka, otec se rozhodl znovu se oženit a následně přestěhovat. Tomáš tedy navštěvoval školu v Uherském Hradišti, kde se však neučil češtinu, nýbrž němčinu.

O řemeslo se začal zajímat už ve svých dvanácti letech, o dva roky později odešel z domova a začal pracovat u ševcovského stroje. Později se však vrátil zpátky do Uherského Hradiště a stal se obchodníkem. V roce 1984 se však nechal se sourozenci vyplatit z podniku a odešli si založit obuvnickou firmu do Zlína.

Roku 1932 Tomáš Baťa zemřel při letecké havárií i s pilotem.

Profesní životopis:

Spolu se svým bratrem a sestrou založil Tomáš Baťa roku 1984 obuvnickou společnost ve Zlíně, která je dodnes nositelem jeho jména. Postupně se z firmy stával obrovský komplex výroby, obchodu i služeb a financí.

Tomáš Baťa je však v podnikatelském světě známý nejen díky svému obrovskému byznysu, který se dostal za hranice Československa, ale také díky svým originálním metodám, které uplatňoval při řízení výroby a obchodu, zároveň se jedná o metody, které účinně motivují zaměstnance. Dodnes se je učí studenti na ekonomických školách a dodnes s nimi mnozí podnikatelé počítají ve svém byznysu.

Nemůžeme se tomu divit, vždyť jeho postupy a metody byly doslova revoluční na tu dobu, v níž žil. Jeho boty, i když dnes patří k nejdražším na trhu, tehdy byly atraktivní svou nízkou cenou, díky nízké ceně ovlivnil profil spotřebního průmyslu.