Pavel Baudiš

  • Majetek: 10,3 mld. Kč
  • Obor: Software
  • Firmy: Avast
  • Rodina: Ženatý, 2 děti
  • Vzdělání: MFF UK
  • Narozen: 1960, Praha
  • Přelom v kariéře: 1989

Osobní životopis:

Pavel Baudiš se narodil patnáctého května roku 1960 v Praze. Jeho život byl poměrně nudný do chvíle, než roku 1988 spoluzaložil první antivirový program. Vystudoval společně se svým budoucím partnerem v podnikání Vysokou školu chemicko-technologickou. Poté chvilku pracoval jako specialista na grafiku konkrétně ve Výzkumném ústavu matematických strojů.

V současné době miluje geocaching, fandí fotbalovému klubu Slavie a obdivuje české sklo. O chod nadačního fondu Avast se stará jeho manželka a samozřejmě manželka jeho partnera v podnikání. Tento nadační fond podporuje finančně hlavně vozíčkáře nebo také centrum Paraple či domov pro seniory Sue Ryder.

Jeho manželství se rozrostlo o dvě děti.

Profesní životopis:

Pavel Baudiš je zakladatelem prvního antivirového programu. Ten založil se svým spolužákem z vysoké školy, s Eduardem Kučerou. Jejich první antivirový program přišel hned po tom, co se objevil první virus, který se začal šířit internetem. Poté roku 1989 založili i družstvo Alwil, které postupem času přejmenovali na dnes velice známý Avast Software. Pojmenovali ho tak podle jejich nejznámějších a nejslavnějšího produktu Avast, což je dnes známý antivir.

Dnes se tato společnost musí srovnávat s konkurencí, která je v dnešní době opravdu velká. Není se čemu divit, vždyť internetem se dnes a denně šíří nejrůznější viry, které nám značně komplikují život. Avast se však rozhodl svým uživatelům své produkty dávat zdarma, a tak se opět dostal mezi nejpoužívanější antivirovou počítačovou ochranu vůbec.

Díky spolupráci s Googlem nebo třeba také s Yahoo vloni navýšila tato společnost své úroky a odpisy, které se vyšplhaly až k čtyřem a půl miliardám korun. Stouplo tedy jmění i samotných zakladatelů.