Eva Samková

  • Narození: 1993, Vrchlabí 
  • Kariéra: snowboarding 
  • Občanství: české   

Osobní život 

Narodila se roku 1993 a toho roku ještě nikdo v Česku ani v místě narození jménem Vrchlabí nevěděl, že se narodila jedna z nejlepších českých snowboardistek. Eva Samková má dnes přezdívku “krůta” a její hlavní obor je právě zmiňovaný snowboarding. Nejprve však začala s lyžováním, což je sport, se kterým začala už v pouhých dvou letech. Po pěti letech, tedy v sedmém roce života, ji však více oslnil snowboarding, kterému nakonec upsala svůj život.  

Profesní život 

Evu Samkovou můžeme dnes znát jako českou snowboardistku, která závodí konkrétně ve snowboardcrossu. V této disciplíně se stala dokonce vítězkou, a to před šesti lety při Zimních olympijských hrách v Soči.  

Jak již bylo zmíněno, se snowboardingem začala už v sedmi letech, závodně se však tomuto sportu věnuje zhruba deset let. Zatímco prvotně závodilo ve freestyle snowboardingu, dnes se věnuje zmiňovaného snowrboardcrossu, a to hlavně kvůli dřívějším zlomeninám ruky a nohy. Zmiňovanému snowboardcrossu se věnuje od roku 2008.  

Eva Samková patří bezesporu ke sportovcům, na které může být Česká republika jako taková pyšná. K jejím největším úspěchům patří vítězství už v juniorském věku, kdy získala tři vítězství na juniorském mistrovství světa. Triumfovala už ve svých šestnácti letech, kdy dokázala porazit dívky, jež byly i o tři roky starší než ona samotná.  

I sezona 2010/11 byla pro ni velice úspěšnou, obsadila mezi dospělými páté místo na mistrovství světa v La Molině. Další sezonu však musela vynechat, trápily ji zdravotní problémy. To si však plně vynahradila nadcházející sezonu čili sezonu 2012/2013, kdy byla jednou z favoritek celého závodu v Stonehamu.  

Její největší úspěch je bezesporu vítězství na Zimních olympijských hrách v Soči, kde vyhrála roku 2014 závod ve snowboardcrossu.