Ivan Hlinka

  • Narození: 1950, Most
  • Kariéra: hokej
  • Občanství:české

Osobní život

Pokud bychom měli jmenovat sportovce, kterým se můžeme pyšnit, jmenovali bychom Ivana Hlinku, kterému se také přezdívá i “Šéf”. Jedná se o československého hokejového útočníka, který se stal později trenérem. Než však začal se svou hokejovou kariérou, žil s rodinou v Louce u Litvínova. Absolvoval průmyslovou školu, následně studoval ekonomii a později se dostal k samotnému trenérství, které vystudoval na Fakultě tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy.

Byl dvakrát ženatý, poprvé s manželkou, s níž měl jednoho syna Ivana, druhou ženu si vzal roku 1998. Jejich manželství ale netrvalo dlouho, jelikož roku 2004 zemřel, a to na následky autonehody. V současné době leží na Olšanských hřbitovech, dokonce je po něm stále pojmenován i litvínovský zimní stadion

Profesní život

Se svou hokejovou kariérou začal poměrně brzy, a to už v šesti letech. Jelikož bydlel také v Litvínově, zde se právě stal členem mládežnického týmu. O deset let později nastoupil do československé hokejové ligy. O další čtyři roky později se stal dokonce kapitánem, a to litvínovského hokejového týmu. Téhož roku, tedy v šestnácti letech, začal hrát za národní reprezentaci.

Je známý zejména díky třem titulům mistrů světa, které získal s národním týmem. Poprvé se dočkali titulu roku 1972, kdy se stali mistrem světa na šampionátu v Praze, další titul se získal o čtyři roky později, kdy se šampionát konal v Katovicích v Polsku, třetí titul byl o rok později, který se získal v Rakousku, konkrétně ve Vídni.

Roku 1978 získal fantastickou Zlatou hokejku, jeho životné skóre za působení v reprezentaci je známé dodnes. Za působení v reprezentaci se zúčastnil více jak dvě stě padesáti zápasů, během kterých střelil více jak sto třicet gólů. V československé lize nahrál skoro 550 západů, v nichž střelil více jak tři sta padesát gólů.