Patrik Eliáš

Narození: 13.dubna 1976

Občanství: americké

Kariéra:hokejista

Osobní život

Česká republika může být pyšná na mnoho sportovců, kteří se jistým způsobem zapsali do dějin naší země. Mezi tyto sportovce se také řadí i hokejový útočník Patrik Eliáš, který až do roku 2016 působil v NHL, konkrétně v New Jersey Devils. Když se však narodil roku 1976 v Třebíči, tehdy se ještě nevědělo, jaká hokejová hvězda z něj vyroste.

O jeho honbě za hokejovou kariérou není třeba mluvit. Dostal se do reprezentace, získal řadu ocenění a také se stal před dvanácti lety vyslancem dobré vůle Českého výboru UNICEF, tudíž se jeho život ubíral i charitativním směrem.

Za zmínku stojí zejména jeho manželství. Je ženatý s bývalou moderátorkou Petrou Volákovou, která je nyní hrdou maminkou jejich dvou děti, a sice dcery Sophie Gabrielly a dcery Kaily Patricie. A jelikož Patrik Eliáš působil za svou hokejovou kariéru zejména ve Spojených státech amerických, od letošního roku je také právoplatným občanem USA.

Profesní život

Co se týče jeho profesního života, měl obrovské štěstí, talent a také za jeho úspěchem stojí velká dřina. Patrik Eliáš je odchovancem SK Horácká Slavia Třebíč, v Česku hrál nejvýše za HC Kladno. Poštěstilo se mu a už roku 1994 byl vybrán do NHL, a to konkrétně do klubu New Jersey Devils, s nimiž hrál až do roku 2016.

Mezi jeho nejvýznamnější sezony patří rok 2000, kdy přispěl k zisku StanleyCupu. Sezona 2000/2001 byla pro Eliáše přelomová, díky bodování skončil na třetím místě a byl tak zařazen do All-star týmu. Jeho smlouva na sedm dlouhých let byla v hodnotě 42 milionů dolarů. Stal se také kapitánem týmu a před rokem ukončil svou kariéru.

Patrik Eliáš uhrál 1240 zápasů a nasbíral neuvěřitelných 1025 kanadských bodů, konkrétně dal 408 gólů a měl 617 asistencí.