Pavel Nedvěd

  • Narození: 1972, Cheb
  • Výška: 177 cm
  • Kariéra: fotbal
  • Současný klub: konec hráčské kariéry

Osobní život:

Pavel Nedvěd se narodil roku 1972 v Chebu, konkrétně dne třicátého srpna. Od svého dětství se toužil stát profesionálním fotbalistou, stejně jako řada kluků v jeho raném dětském věku. Jenže Pavel Nedvěd si to jako málokterý taky splnil. Stal se českým záložníkem a reprezentantem. Dokonce byl před čtrnácti lety označen za nejlepšího fotbalistu roku. Mimo to vlastní i dvě medaile z mistrovství Evropy. Je vítězem Poháru vítězů pohárů a Superpoháru UEFA. Dokonce byl čtyřikrát zvolený Fotbalistou roku v České republice a také byl v roce 2003 Sportovcem roku České republiky. Mimo to je i mistrem Československa a taky dvojnásobný mistr České republiky a Itálie. Jeho největší poctou bylo však to, že ho fotbalista Pelé zařadil do sto dvaceti pěti nejlepších žijících fotbalistů.

Dokonce byl vyznamenán i Za zásluhy. Toto ocenění mu předal sám prezident České republiky – Miloš Zeman.

Profesní život:

Úspěch byl zaznamenán hlavně v letech 2001-2009, kdy byl hráčem Juventusu Turín. Samozřejmě to nebyl jediný sportovní, fotbalový klub, v němž působil. Hrál také v týmu RH Cheb, a to v letech 1985-1986. Poté si zahrál i za Škodu Plzeň, kde byl pět let. Dukla Praha ho taky mohla hostit, ale pouze jeden rok, a to konkrétně do roku 1992. Ve Spartě Praha působil samozřejmě déle, a to konkrétně čtyři roky. Ještě delší dobu se však rozhodl zůstat v Laziu Řím, kde byl až do roku 2001, tedy do té doby, než nastoupil do Juventusu Turín. Do tohoto týmu přestoupil za neskutečných jednačtyřicet milionů eur. Měl být náhradou za alžírského záložníka, nakonec se však stal hlavním tahounem tohoto týmu.

Juventus mu však natolik přirostl k srdci, že se v roce 2010 rozhodl vstoupit do jeho vedení. Stal se dokonce jedním z jeho ředitelů. A před dvěma lety byl zvolen viceprezidentem tohoto italského, fotbalového klubu.

Od roku 1996 je Pavel Nedvěd i součástí fotbalové české reprezentace.