Obecné zásady chovu papoušků

Když se řekne slovo “papoušek”, člověk si automaticky vybaví krásného, barevného ptáka, který se pyšní svým nádherně pestrým peřím. Do kontaktu s papoušky obvykle přicházíme jedině v zoologických zahradách, kde se hojně chovají, mnozí lidé si však papoušky chovají doma a mají je jako okřídlené domácí mazlíčky. Právě chovatelé ptactva, konkrétně chovatelé papoušků, vidí papoušky takové, jací doopravdy jsou. Nejsou to na první pohled jen milá stvoření, ale mohou být i zákeřní, pokud se s nimi špatně zachází. Ostatně každé zvíře může být zákeřné, pokud se mu nebude věnovat dostatek pozornosti a pokud se o něj nebude člověk starat tak, jak by měl. 

Každý chovatel papoušků ví, že papoušci potřebují ke svému spokojenému životu převážně obydlí, v němž se budou moct dostatečně proletět. Ideální jsou prostorné ptačí klece, případně větší venkovní voliéry, které si sami postavíte ze stavebnice Aluhobby (hliníkové profily, síta, pletiva a další součástky se hravě, rychle a zábavně dají do kupy dle jednoduchého návodu). Nezapomeňte dno voliér či klecí vystlat vhodným materiálem. 

Nicméně k chovu papoušků se vztahuje také několik zásad. Pojďme si zmínit obecné zásady, které by měl mít každý chovatel papoušků na paměti. 

Obecné zásady chovu papoušků

  • Obecně platí, že čím větší papoušek, tím větší problém. Větší papoušci vám toho více zdemolují, když ho pustíte z klece. 
  • Více papoušků pohromadě není zrovna nejlepší nápad. Budou si totiž povídat spolu, ne s vám, nebudou tak krotcí a nenaučí se mluvit. 
  • Každý chovatel papouška musí svému okřídlenému společníkovi dávat dostatek lásky a musí mu věnovat dostatek pozornosti. Papoušci jsou velice společenští ptáci, kteří při nedostatku pozornosti mohou být nadmíru hluční, mohou si škubat peří nebo se mohou cítit osamělí. 
  • Pokud člověk touží po krotkém a přítulném ptákovi, ideální je koupit si ručně dokrmené mládě. Na tomto je ale třeba se domluvit s jinými chovateli.