Prostějov

  • Vznik: 1141
  • Počet obyvatel: 43 798
  • Katastrální výměra: 39,04 km2
  • Primátor: František Jura

O městě:

Pokud byste měli vyjmenovat hrstku měst, které se řadí k nejkrásnějším v České republice, jaká města by to byla? Určitě by to byl Prostějov, což je statutární město nacházející se na Moravě. Najdete ho necelých šedesát kilometrů od Brna, konkrétně se nachází na okraji Hané. Městem protékají mnohé říčky, například říčka Hloučela nebo Romže. Od roku 1990 je jádro město vyhlášeno za městskou památkovou rezervaci a primátorem je František Jura, který vede město, v němž žije skoro čtyřiačtyřicet tisíc lidí.

Město Prostějov je jedním z měst, které je nositelem několika symbolů. Mezi městské symboly patří třeba městský prapor, který je v polovině dělený na modrou a žlutou část, dalším symbolem je městský znak, který představuje půlený štít.

V Prostějově najdeme také celou řadu zajímavých pamětihodností, které stojí za navštívení. Například je zde krásné historické centrum města, centrem se myslí náměstí, které nese jméno prvního československého prezidenta. Najdete zde radnici s vysokou věží a orlojem, také barokní morový sloup.

K dalším krásným pamětihodnostem patří i zdejší zámek, který je v pseudorenesančním stylu, mimo to se zde nachází i bývalé židovské ghetto Špalíček či Masarykova škola.

Prostějov patří k městům, kde to žije. Například se zde koná akce Wolkrův Prostějov, což je celostátní přehlídka poezie, také se zde koná akce Prostějovská zima, což je série zimních akcí, taktéž jsou oblíbené Hanácké slavnosti, což jsou tradiční hody s lidovým jarmarkem.

K dalším oblíbeným akcím patří také Velikonoční Prostějov, taktéž Mladá scéna, což je akce studentských divadel, k dalším oblíbeným akcím patří i Prostějovské léto, což je projekt nabízející veřejnosti mnohé zajímavé aktivity, které se většinou konají každý letní čtvrtek.